Blake Smalley named Head Girls’ Basketball Coach at Opelika High School

Opelika, AL—Blake Smalley has been named the new Head Girls’ Basketball Coach at Opelika High  School. “I’m extremely excited to be back with the Opelika City Schools as the head girls’ basketball coach at  OHS. It is a great opportunity to build on the successful program Coach Devin Booth has already established,”  said Smalley.  

Coach Smalley has been the head varsity boys’ basketball coach at Handley High School since 2016.  While at Handley, he also served as the head track coach and as an assistant football coach from 2016-2018.  Prior to teaching and coaching at Handley High School, Smalley taught at Opelika Middle School and was the  head coach for the OMS 8th grade basketball team from 2013-2016. “Opelika High School welcomes Coach  Smalley as our head girls’ basketball coach. He has a proven record of making positive differences in students’  lives,” stated OHS Principal Farrell Seymore. “As a veteran teacher and coach, he will build on the rich  basketball tradition at Opelika High School.”  

Coach Smalley is a graduate of Auburn University with a Bachelor of Science in Physical Education. He  is married to Megan Smalley and they have three children, twin boys who are almost 4 and one 10-month-old son.  7/27/21 Picture and release was from Opelika City Schools.

Wesley Button named new Head Boys Basketball Coach at Opelka High School

This was the press release on April 16, 2021:

Picture provided by Opelika City Schools.

Opelika, AL—Wesley Button has been named the new head boys basketball coach at Opelika
High School. “We are excited to welcome Coach Wesley Button as the new OHS head boys basketball
coach,” stated Farrell Seymore, OHS Principal. “Coach Button has been a valuable member of our
staff for a number of years and has grown into a tremendous teacher and coach.” Button has served
as the interim Opelika High School head boys basketball coach since January 2021.
Button graduated from the University of Alabama in 2015. He earned a Bachelor of Science in
Education and currently teaches history at Opelika High School. At OHS, Button has served as the
Varsity Basketball Assistant Coach since 2015. He also coached 9th grade basketball (2018-2020) and
was a varsity soccer assistant coach (2015-2020).
“I’m super excited to have the opportunity to coach these guys. They’re my guys and we’re
poised to be very competitive next season. My expectations are high and I look forward to working
with the team,” stated Button.
Button is originally from Decatur, AL. When not at work, he and his wife Jaclyn enjoy spending
time with their dogs Tag and Samford.

2021-01-04 Coach Wesley Button

Girls Basketball – Opelika 55 Russell Co 45 in Semi-Final Area Game

Congratulations to the Opelika Lady Basketball team & Coaches for their victory Semi-Final Area Tournament Game over Russell Co. 55 – 45 Top Scores were:Ladajah Huguley – 16 pointsErica Mathews – 14 pointsAshanti Thomas – 13 pointsKaitlyn Bryant – 12 points. Opelika will play the winner of Eufaula – Valley game on Friday night.

2021 Opelika Lady Bulldog Basketball Coaches

L-R Allison Gregory, Morris Lockhart, Head Coach Devin Booth, & Sarah Chandler

AHSAA Basketball Girls Area Tournaments 2/8/21

AHSAA Basketball Area Tournaments
Monday’s Girls’ Results 2/8/21

Some Scores are still missing as of 2/9/21
Class 1A
Area 1
Millry 44, Fruitdale 34
Area 6
Verbena 55, Billingsley 29
Notasulga 2, Central-Hayneville 0 Forfeit
Area 7
Autaugaville 45, Maplesville 14
Area 8
Wadley vs. Winterboro, 5 p.m.
Area 9
Holy Spirit Catholic 45, Pickens County 35
Area 10
Faith Christian 44, Jacksonville Christian 41
Area 11
Appalachian 55, Victory Christian 20Jefferson Christian 55, Sumiton Christian 53
Area 12
St. Bernard 44, Brilliant 40
Area 13
Cedar Bluff 44, Gaylesville 32
Area 14
Belgreen 66, Phillips 29
Vina 64, Hackleburg 54
Area 15
Decatur Heritage 53, Athens Bible 24
Area 16
Shoals Christian 58, Cherokee 14

Class 2A
Area 1
Orange Beach 55, J.U. Blacksher 34
Area 2
Geneva County vs. Houston County, Feb. 9, 6 p.m.
Abbeville 47, Cottonwood 34
Area 3
GW Long 71, Zion Chapel 9
Elba 50, Ariton 49
Area 5
Calhoun 37, Highland Home 34
Area 7
Horseshoe Bend 48, Randolph County 18
Area 8
B.B. Comer 69, Fayetteville 19
Vincent 47, Central Coosa 33
Area 9
Area 10
Aliceville 55, Lamar County 51
Sulligent 43, Red Bay 36
Area 13
Cold Springs 84, Winston County 26
Falkville 69, Addison 61
Area 14
Hatton 89, Whitesburg Christian 11Tanner 62, Tharptown 46
Area 16 
Lexington vs. Sheffield, 6 p.m.
Mars Hill Bible 52, Colbert County 48

Class 3A
Area 3
Daleville 37, Providence Christian 33
Area 4
Pike County 79, New Brockton 15Opp 39, Goshen 34
Area 5
Excel 48, Monroe County 46
Area 7
Reeltown 47, Dadeville 43
Area 8
Southside-Selma 75, Greensboro 40
Area 9
Area 10
Winfield 2, Tarrant 0, forfeit
Carbon Hill 32, Oakman 23
Area 11
Ohatchee 70, Pleasant Valley 65
Piedmont 53, Weaver 36
Area 12
Collinsville 69, Glencoe 47
Hokes Bluff 53, Geraldine 41
Area 13
Susan Moore 75, J.B. Pennington 36
Holly Pond 51, Brindlee Mountain 32
Area 14
Plainview 67, Asbury 41
Sylvania 65, Fyffe 37
Area 15
Phil Campbell 64, East Lawrence 18
Danville 48, Vinemont 37

Class 4A
Area 1
Escambia County 50, W.S. Neal 44
Area 2
Straughn 56, Dale County 20
Geneva 55, Ashford 27
Area 3
B.T. Washington 60, Bullock County 28
Area 4
Jackson is champion; no runner-up
Area 6
Bibb County 53, West Blocton 4
Montevallo 55, Dallas County 47
Area 8
Dora 63, Oak Grove 23, 5 p.m.
Area 9
Cleburne County 68, Munford 19
Area 11
Oneonta 65, Hanceville 31
Good Hope 77, Curry 44
Area 14
Area 15
West Limestone 51, West Morgan 37
Area 16 
Deshler 72, Central-Florence 27
Rogers 45, Wilson 16

Class 5A
Carroll 43, Rehobeth 32
Area 4
Greenville vs. Andalusia,  6 p.m.
Area 6
Marbury 91, Holtville 29
Elmore County 36, Jemison 35
Area 11
Alexandria 47, Moody 37Lincoln 52, St. Clair County 46
Area 13
Boaz 52, Crossville 36
Sardis 54, Douglas 41
Area 14
Fairview 62, Brewer 28
Area 15
West Point vs. Russellville, 6 p.m.

Class 6A
Area 3
Park Crossing 63, Sidney Lanier 30
Carver-Montgomery 63, Lee-Montgomery 54
Area 12
Mortimer Jordan 75, Gardendale 23
Clay-Chalkville 56, Pinson Valley 29
Area 13
Oxford 36, Southside-Gadsden 33Pell City 52, Springville 42
Area 15
Buckhorn vs. Arab
Scottsboro 48, Fort Payne 43

Class 7A
Area 1
Mary Montgomery 63, Alma  Bryant 32